Şifreli Alışveriş

Axess ile alışverişlerinizde imza yerine şifre kullanmanızı sağlayan Chip&PIN sistemi ile güvendesiniz.

Kredi kartı ile alışverişlerde neden şifre kullanılacak?

chip&PIN sistemi ile kredi kartlarında şifreyle alışveriş dönemi başladı. chip&PIN uygulamasıyla Axess’le yapacağınız alışverişlerde sizden 4 haneli şifrenizi (PIN) girerek işlemi onaylamanız istenecek. Şifreli alışveriş uygulaması Türkiye dışında birçok ülkede de geçerli olacak. Böylece Axess’le hem yurtiçinde hem de yurtdışında daha güvenli alışveriş yapabileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, eğer henüz yoksa, en kısa zamanda Axess şifrenizi almak!

Yapmanız gereken tek şey, eğer henüz yoksa, en kısa zamanda Axess şifrenizi almak!

Axess şifremi nasıl alabilirim?

Şifrenizi oluşturmak için; KKSIFRE yazıp bir boşluk bırakarak şifre almak istediğiniz kartınızın son 4 hanesini 4425’e gönderin. (Örnek: KKSIFRE 1234) Cep telefonunuza gelecek geçici şifre ile 7 gün içinde dilediğiniz Akbank ATM’sinden yeni şifrenizi belirlemeniz gerekmektedir. Ek kart şifresi asıl kart sahibi tarafından alınmalıdır.

Kart sahipleri, iletişim bilgilerinde yer alan geçerli bir cep telefonu numarasıyla (Müşteri İletişim Merkezi dışındaki bir kanaldan kayıt edilmiş/güncellenmiş bir telefon bilgisi olmalıdır) SMS ile şifre alabilirler. Şifre almak için gönderilen SMS’ler; operatörlerin kendi tarifeleri üzerinden ücretlendirilir.

Ayrıca; Şifrenizi 444 25 25 Müşteri İletişim Merkezi’nden veya Akbank İnternet’ten de oluşturabilirsiniz.

Axess şifremi hangi kanallardan değiştirebilirim?

Şifrenizi değiştirmek için; KKSIFRE yazıp bir boşluk bırakarak şifre almak istediğiniz kartınızın son 4 hanesini 4425’e gönderin. (Örnek: KKSIFRE 1234) Cep telefonunuza gelecek geçici şifre ile 7 gün içinde dilediğiniz Akbank ATM’sinden yeni şifrenizi belirlemeniz gerekmektedir. Ek kart şifresi asıl kart sahibi tarafından yukarıda belirtildiği şekilde alınmalıdır.

Kart sahipleri, iletişim bilgilerinde yer alan geçerli bir cep telefonu numarasıyla (Müşteri İletişim Merkezi dışındaki bir kanaldan kayıt edilmiş/güncellenmiş bir telefon bilgisi olmalıdır) SMS ile şifre alabilirler. Şifre almak için gönderilen SMS’ler; operatörlerin kendi tarifeleri üzerinden ücretlendirilir.

Ayrıca; Şifrenizi Akbank İnternet’ten de değiştirebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken konular

Şifrenizi (PIN) ve diğer güvenlik bilgilerinizi, satış görevlileri de dahil olmak üzere kesinlikle kimseyle paylaşmayın.

Kredi kartınızı sizden başkasının kullanmasına izin vermeyin.

Şifrenizi kesinlikle yazılı olarak saklamayın, kartınızın üzerine yazmayın.

Şifrenizin telefon numaranızın bir kısmı, doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilir rakamlar olmamasına dikkat edin.

chip&PIN nasıl işliyor?

Ödeme yapacağınız zaman, satış görevlisi çipli Axess’inizi okuyucuya yerleştirecektir.

Kart okuyucu sizden şifre giriş cihazınıza şifrenizi (PIN) girmenizi isteyecektir.

Alışveriş tutarınızı kontrol ettikten sonra, şifrenizi (PIN) girin. Ödemenizi onaylamak için "Giriş/Enter" tuşuna basın.

Şifreniz size özel olduğu için ekranda görülmez. Onun yerine her rakamı simgeleyen yıldızlar görünecektir.

Eğer şifrenizi girerken bir hata yaparsanız "Sil/Clear" tuşuna basın ve şifrenizi tekrar girin.

Ekran sizi ödeme işleminin gerçekleştiğine dair bilgilendirecektir. Ödeme onayından sonra, POS makinesi size slip verecektir.

Yurtdışında chip&PIN uygulaması ile ilgili bilmeniz gerekenler

Avrupa ülkelerinde, özellikle Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya’da PIN (şifre) kullanımı oldukça yaygındır. Bu ülkelere yapacağınız ziyaretlerde herhangi bir sorun yaşamamak adına seyahatiniz öncesi kredi kartı şifrenizi mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir.

Diğer Avrupa ülkelerinde ise şifre kullanımı oldukça düşük seviyelerdedir. Bu ülkelerde şifre kullanımı farklı seviyelerde olduğundan alışverişlerinizde şifre sorma değişkenlik gösterecektir.

Amerika’da chip&PIN uygulamasına geçilmemiş olup işlemler PIN (şifre) sorulmadan manyetik şerit üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Amerika ve Avrupa dışında kalan bölgelerde ise uygulamalar ülke bazında değişmektedir.

Yurtdışı seyahatlerinizde herhangi bir sorun yaşamamak adına seyahatiniz öncesi şifrenizi almanızı ve ülkelerin uygulamalarına uygun olarak olarak manyetik şerit veya PIN (şifre) ile işlem yapmanızı öneririz.

Hemen Başvur
Hemen Başvura Tıkla